Rad treba da bude napisan ćiriličnim pismom, korišćenjem programa MS Word. Radovi autora iz regiona mogu biti i na latiničnom pismu, dok radovi inostranih autora mogu u celini biti na engleskom jeziku. U tom slučaju prevod izvoda na srpski jezik će biti obezbeđen. Preporučuje se upotreba fonta Times New Roman, veličina 12, sa proredom Single, dok prvi red u svakom novom pasusu treba da bude automatski uvučen.
Najpre se pišu imena autora i njihove afilijacije, a zatim naslov rada. Pored imena svakog autora potrebno je navesti ustanovu u kojoj je zaposlen i e-mail adresu. Obavezna je fotografija svakog autora, koju treba dostaviti prilikom prijavljivanja rada. Naslov rada treba da bude informativan i da odgovara predmetu proučavanja. Za pisanje naslova koristi se font Times New Roman, veličina 14, velika slova, podebljano, centrirano. Ukoliko se u tekstu koriste podnaslovi, njih treba zapisati fontom Times New Roman, veličina 12, velika slova, podebljano, levo poravnato.
Rad treba da sadrži kratak izvod do 200 reči, na srpskom i engleskom jeziku. Izvod na srpskom jeziku se nalazi na početku rada, dok se izvod na engleskom jeziku nalazi na kraju rada. Uz izvod na engleskom jeziku potrebno je napisati i preveden naslov rada, imena autora i nazive ustanova u kojima rade.
Ispod izvoda, i na srpskom i na engleskom jeziku, treba navesti ključne reči (maksimalno pet). Ključne reči se pišu kurzivom i odvojene su zapetom. Poželjno je da to budu pojmovi i termini koji se često koriste za indeksiranje i pretragu članaka.
Sve reference na srpskom jeziku, u zagradama u tekstu i u spisku literature, navode se latinicom, bez obzira na ćirilično pismo koje se koristi za pisanje rada ili pismo na kome su štampani korišćeni izvori. Na literaturu se upućuje u zagradi u samom tekstu, a ne u fusnoti. Imena stranih autora u tekstu se navode u srpskoj transkripciji, a zatim se u zagradi navode izvorno, uz godinu publikovanja rada. Primer: Alhin (Allchin, 2014). Kada postoje dva autora rada, navode se prezimena oba, dok se u slučaju većeg broja autora navodi prezime prvog i skraćenica „i sar.“ ukoliko je reč o radu na srpskom ili „et al.“ ukoliko je reč o radu na stranom jeziku. Ukoliko se u radu navode doslovni citati, svaki citat treba da prati referenca sa brojem strane. Primer: (Barke et al., 2009: 40).
U radu treba da bude upotrebljen isključivo Međunarodni sistem mernih jedinica (SI). S obzirom na to da se Hemijski pregled štampa ćirilicom, merne jedinice treba da budu napisane latinicom, odgovarajućim fontom. Nazivi svih jedinjenja u radu treba da budu usaglašeni sa sistemskom nomenklaturom.
Slike, tabele, grafikoni i sheme pozicioniraju se u radu na odgovarajuće mesto. Svi grafički elementi moraju da imaju redni broj i naslov. Primer: Slika 1 Naslov, ili Tabela 1 Naslov, font Times New Roman, veličina 11, reč slika ili tabela se podebljavaju. Ukoliko je potrebno može se dodati legenda (objašnjenja oznaka, šifara i skraćenica). Naslov slike navodi se ispod slike, a naslov tabele iznad tabele. Za ilustracije preuzete iz knjiga ili časopisa, autor je dužan da uputi na izvor, a u slučaju korišćenja Web stranica da navede link sa koga je slika preuzeta, vodeći računa da slika pripada javnom domenu, tj. da je slobodna za preuzimanje.
Na kraju teksta (posle izvoda na engleskom jeziku), pod naslovom Literatura, navodi se spisak referenci korišćenih prilikom pisanja rada. Reference treba zapisati u skladu sa stilom APA (APA, American Psychological Association) i navesti ih abecednim redom po prezimenima autora. Kada se isti autor navodi više puta, poštuje se redosled godina u kojima su radovi publikovani. Ukoliko se navodi veći broj radova istog autora publikovanih u istoj godini, radovi treba da budu označeni slovima uz
godinu izdanja, na primer: 2020a, 2020b… U nastavku su prikazani primeri zapisivanja različitih tipova korišćenih izvora.
Knjiga (prezime(na) i inicijal(i) imena autor(a). godina izdanja. naslov knjige (kurzivom). mesto izdanja: izdavač.) Primer: Cohen, L., Manion, L., & Morrison, K. (2007). Research Methods in Education, 6th edition. New York: Routledge.
Poglavlje u knjizi ili u tematskom zborniku (prezime(na) i inicijal(i) imena autora. godina izdanja. naziv poglavlja. prezime i inicijal imena urednika. naslov knjige (kurzivom) i prva i poslednja stranica poglavlja u zagradi. mesto izdanja: izdavač.) Primer: De Jong, O., & Talanquer, V. (2015). Why is it relevant to learn the big ideas in chemistry at school? In I. Eilks and A. Hofstein (Eds.). Relevant Chemistry Education From Theory to Practice (pp. 11-31). Rotterdam: Sense Publishers.
Članak u časopisu (prezime(na) i inicijal(i) imena autora. godina izdanja. naziv članka. puno ime časopisa (kurzivom), volumen (broj), stranice. i, ukoliko je dostupan, DOI broj) Primer: Bernholt, S., & Parchmann, I. (2011). Assessing the complexity of students’ knowledge in chemistry. Chemistry Education Research and Practice, 12 (2), 167-173. https://doi.org/10.1039/C1RP90021H
Prilog u zborniku sa naučnog skupa, objavljen u celini (prezime(na) i inicijal(i) imena autora. godina izdanja. naslov priloga. prezime(na) i inicijal(i) imena urednika. naslov zbornika (kurzivom) i prva i poslednja strana priloga u zagradi. naslov skupa (kurzivom), vreme održavanja skupa. mesto izdanja: izdavač.) Primer: Milanović, V., & Bilek, M. (2021). Chemistry as part of society through centuries – the first experience from teachers’ education. In: Cieśla, P. (Ed.). University education of future science teachers (47-63). 8th International Conference on Research in Didactics of the Sciences (DidSci 2020), 17-19 June 2020. Krakow (Poland): Pedagogical University of Krakow.
Veb-dokumenti (prezime(na) i inicijal(i) imena autora. godina. naziv dokumenta (kurzivom). datum kada je sajt posećen. internet adresa): Finegold, D., & Notabartolo, A. S. (2010). 21st century competencies and their impact: An interdisciplinary literature review. Retrieved January 3, 2019. from: https://hewlett.org/wp- content/uploads/2016/11/21st_Century_Competencies_Impact.pdf
Službena dokumenta – zakoni, propisi, pravilnici i slično (naziv dokumenta (kurzivom). godina objavljivanja. naziv
glasila. broj): Primer: Pravilnik o standardima kompetencija za profesiju nastavnika i njihovog profesionalnog razvoja. (2011). Sl. glasnik RS – Prosvetni glasnik. br. 5.
Svaki dostavljeni rad podleže recenziji, a recenzente određuje uredništvo.